czwartek, 23 lutego 2012

Klasztory Meteory Grecja / Meteora Greece

Grecja Piekna Grecja... Jednym z najpiekniejszych miejsc na swiecie a takze najdziwniejszych beda zdecydowanie Wiszące klasztory w Meteorach, ktore zostaly wybudowane na szczytach bardzo wysokich, niedostępnych skał, w centralnej, górzystej części Grecji - Tesalia.Konstruktorzy tych przepieknych monasterów wybrali to miejsce, ktore zostalo ukształtowane przez naturę ponad trzydzieści milionów lat temu. Wtedy właśnie szumiące tu morze doprowadziło do powstania unikalnego krajobrazu jakiego nie ma w żadnym innym miejscu na naszej planecie. Na poczatku wszystkie materiały potrzebne do budowy i życia mnichów wciągane były na linach, również odwiedzający mogli dostać się do monastyrów jedynie na linach. Obecnie część z monastyrów udostępniona jest dla zwiedzających i dla ich wygody i bezpieczenstwa :) wybudowano schody i pomosty. Wiszące klasztory zaczęto budować w XIV wieku. W okresie największej świetności zajęte były aż 24 skały! Gromadzono tam wielkie skarby zbierane z Tesalii, Moldawii i Wołoszczyzny. Dopiero koniec XIX wieku przyniósł upadek.Klasztory w Meteorach. Tesalia, Grecja.
Współcześnie tylko sześć klasztorów jest zamieszkanych i toczy się w nich zycie zakonne, z czego cztery klasztory sa męskie i dwa żeńskie. Kilka jest w całkowitej ruinie. Niesamowitej popularności Meteorom przydał film "Tylko dla twoich oczu" z Jamesem Bondem 1981r (słynny Agent 007) gdzie znaczna część akcji dzieje się właśnie w "podniebnych klasztorach".
Aby zwiedzić choć cztery klasztory trzeba mieć minimum jeden dzień. Najlepszą miejscem wypadową jest małe miasto Kalambaka lub wieś Kastraki. Wstęp do klasztorów udostępnionych dla turystów jest płatny
Ciekawostką jest fakt, że mnisi przy wejściu zawsze częstowali nas niezwykle słodkimi (aż do obrzydzenia) galaretkami własnego wyrobu. Turystów intryguje przede wszystkim fakt jak przez lata docierano do klasztorów na niedostępnych skałach. Oczywiście korzystano z lin.Znana i popularna jest anegdota o jednym z przeorów. Kiedy pod koniec XIX wieku odwiedzający klasztory angielski podróżnik, po wizycie na górze, zapytał nieśmiało mnicha: "A jak często zmieniacie linę?" otrzymał słynną i bardzo logiczną odpowiedź: "Jak się zerwie!"
Uwaga: Wszystkie klasztory zamykane są w środku dnia bez względu na to czy jest to dzień świąteczny czy też nie. Wszędzie też obowiązują surowe zasady dotyczące stroju. Kobiety powinny nosić spódnice. Wszyscy muszą mieć zasłonięte ramiona. I jakbym tak miala dodac jeszcze malutka uwage od siebie :) Jak juz ktos planuje spedzenie przynajmniej 2 dni w okolicach meteorow to proponowalabym sprawdzenie naslonecznienia i gdzie jest wschod i zachod slonca bo mi sie niestety zdarzylo ze w drugi dzien pobytu bez mala wszystkie fotki pstrykalam pod slonce :)

Do poczytania :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz